S t a n d a r d
 

 

 

02.03.2011/EN
FCI-Standard N° 264

PŮVOD: Velká Británie.

DATUM ZVEŘEJNĚNÍ OFICIÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 13.10.2010.

 VYUŽITÍ: Hlídací a strážní pes.
 

FCI - klasifikace Skupina 2 Pinčové a knírači
Molossoidní plemena
Švýcarští salašničtí psi.
  Sekce 2.1. Molosoidní plemena
Dogovití
Bez pracovní zkoušky

 

KRÁTKÉ HISTORICKÉ SHRNUTÍ: Mastif, možná ne v podobě, jak ho známe dnes, s námi byl po mnoho staletí a hrál svoji roli v historii od doby před Bitvou u Azincourtu, z kraje patnáctého století. Dokonce i tehdy byl mastif znám pro svou odvahu a hlídací instinkty. Je zaznamenáno, že když Římané vtrhli do Británie, už tehdy tam našli dogovitého psa a udělal na ně takový dojem, že některé vzali s sebou do Říma pro boj v arénách. Když Normani přišli do Británie, dogovití psi byli tak běžní, že původem francouzské slovo doga si našlo svou cestu i do anglického jazyka.

Po druhé světové válce toto plemeno v Británii téměř vyhynulo. Poté bylo dováženo, a od té doby bylo plemeno na vzestupu jak v počtu, tak v kvalitě. Kombinující majestátnost s dobrou povahou je mastif pes extrémně velký, co se výšky i obvodu těla týče, s širokým a hlubokým trupem, plný hmoty (osvalení), s velkými silnými kostmi.

 
OBECNÝ VZHLED: Hlava, v obecných rysech, dává čtvercový vzhled z jakéhokoliv úhlu. Žádoucí poměr šířky a délky celé hlavy a obličeje je 2 : 3. 

 Trup široký, hluboký, dlouhý, mohutně stavěný, na pevných nohou daleko od sebe.  Svaly zřetelně vyrýsované.

Velikost je žádoucí, ale pouze v kombinaci s kvalitou a jen když není ohrožováno zdraví jedince.  Výška a mohutnost jsou důležité, ale pouze pokud jsou oba parametry v souladu. Masivní, mohutná, kompaktně souměrná postava.

 DŮLEŽITÉ PROPORCE: Délka trupu měřena od ramen po sedací hrbol je větší než výška v kohoutku.

 CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT: Kombinace majestátnosti a odvahy. Klidný, láskyplný ke svým majitelům, ale schopný ochránit. Obvykle netečný k cizincům; plachost je nepřijatelná.

 HLAVA

 MOZKOVNA:

Lebka: Lebka široká mezi ušima, čelo ploché, ale vrásčité, jakmile je vzbuzena pozornost. Obočí (nadočnicové oblouky) mírně zvýšené. Horní oblouk příčného řezu lebky vykazuje zploštělé zaoblení s čelní rýhou začínající mezi očima a sahající až k polovině sagitálního lebečního švu.

Stop: Stop mezi očima je dobře znatelný, ale ne příliš příkrý.

 OBLIČEJOVÉ PARTIE:

Čenich: Černý. Široký, s široce rozšířenými nozdry, při pohledu zepředu, plochý (ne špičatý nebo vytočený nahoru) z profilu.

Tlama: Krátká, pod očima široká a téměř stejně široká zůstává až ke špičce čenichu, tj. tupá a kolmo zkosená, s horní linií obličeje tvoří pravý úhel, hloubka tlamy od špičky čenichu k dolní čelisti je mimořádně velká. Délka tlamy k celkové délce hlavy a obličeje je v poměru 1 : 3. Obvod tlamy (měřený ve středu mezi očima a čenichem) je k obvodu hlavy (měřeno před ušima) v poměru 3 : 5. U zralých dospělých jedinců je jakékoliv přehnané vrásnění či nadbytek kůže je nepřijatelné, pokud je jedinec v klidu.

 Pysky: Pysky kopírující tupý úhel s přepážkou a mírně visící tak, aby tvořily čtvercový profil.

Čelisti / Zuby: Spodní čelist je široká až do konce. Zuby zdravé; silné a široce od sebe posazené. Řezáky v rovině (klešťový skus, ostří na ostří) nebo dolní vyčnívající před horní (obrácený nůžkový skus), ale nikdy natolik, aby byly viditelné při zavřené tlamě.

Líce: Svaly lící a spánků (temporální a žvýkací) dobře vyvinuté.

Oči: Střední velikosti, daleko od sebe. Barva oříškově hnědá, čím tmavší, tím lepší, spojivka není vidět. Uvolněná víčka vysoce nežádoucí. Bez zjevných problémů se zrakem.

Uši: Malé, tenké na dotek, daleko od sebe, usazené na nejvyšších místech po stranách lebky tak, aby linie pokračovala přes nejvyšší bod lebky a ležící na plocho a v klidu přilehají k lícím.

 KRK: Mírně klenutý, středně dlouhý, velmi svalnatý a jeho obvod o 2,5 – 5 cm menší než obvod lebky před ušima.

 TRUP:

Horní linie: Rovná hřbetní linie

Záda: Široká a svalnatá.

Bedra: Široká a svalnatá; plochá a velmi široká u feny, mírně klenutá u psa.

Hrudník: Široký, hluboký a správně spuštěný mezi přední nohy. Žebra klenutá a správně zaoblená. Zadní žebra hluboká a sahající daleko dozadu k pánvi.

Spodní linie a břicho: Velká hloubka slabin.

 OCAS: Nasazen vysoko a dosahující až k hleznům nebo trochu pod ně, široký u kořene a zužující se ke konci, v klidu rovně visící, ale u konce tvořící oblouk směrující vzhůru, ale ne nad hřbetní linii, když je pes vzrušený.

 KONČETINY

 HRUDNÍ KONČETINY:

Obecný vzhled: Při celkovém pohledu vyvážené a v souladu s pánevními končetinami.

Plece: Mírně šikmé, těžké a svalnaté.

Nadloktí: Mírně šikmé, těžké a svalnaté.

Loket: Lokty paralelně s tělem.

Předloktí: Nohy rovné, silné a posazené daleko od sebe; kosti jsou silné.

Záprstí (Metacarpus): Záprstí vzpřímené.

Přední tlapy: Velké, oblé a uzavřené. Prsty správně klenuté. Drápy černé.

PÁNEVNÍ KONČETINY:

Obecný vzhled: Široké, silné a svalnaté. Síla v pánevních končetinách je nanejvýš důležitá, kravský postoj u zralých dospělých jedinců je nepřijatelný.

Lýtka: Dobře vyvinutá.

Nárt (Metatarsus): Hlezna zaúhlená, daleko od sebe postavená, v postoji i v pohybu jsou paralelně s celou pánevní končetinou.  Zadní tlapy: Velké, oblé a uzavřené. Prsty správně klenuté. Drápy černé.

 KROK / POHYB: Mocný, lehce prodloužený, vycházející z pánevních končetin, plynulý, zdravý, prostorný a bez námahy. Při pohybu je horní linie udržována v rovině. Tendence k mimochodu je nežádoucí. Absolutní bezproblémový a harmonický pohyb je zásadní.

 OSRSTĚNÍ:

Srst: Krátká a přiléhající, ale hrubá na krku a ramenou.

 Barva: Meruňková, plavá nebo žíhaná. V každém případě tlama, uši a čenich by měl být černý s černým zbarvením kolem očních víček, sahajícím nahoru mezi ně. Nadměrně světlá na trupu, hrudi nebo nohách je nepřijatelná.

VADY: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů by měla být považována za vadu a vážnost, s kterou by na chybu mělo být nahlíženo, by měla být v přesném poměru k jejímu stupni a jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

 DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY;

- Agresivní nebo příliš plachý.

- Jakýkoliv pes, který zjevně vykazuje známky tělesných či chování se týkajících abnormalit bude diskvalifikován.
 

 DODATEK: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá do šourku.

 

Překlad: Klub chovatelů anglického mastifa